ارزیابی

مرکز روانشناسی هیلان

سواپ


اصطلاح ارزیابی شخصیت به طرق متفاوتی به کار می رود. برای بالینگران، ارزیابی شخصیت غالبا به معنای فهمیدن فعل و انفعال پیچیده ی عوامل روانشناختی ای است که از هر فرد، کاراکتر یگانه و منحصر به فردی می سازد. شخصیت، ترکیبی از عوامل سطحی و عمیق است- هم شامل مولفه¬هایی است که شخص می تواند در مورد خودش بگوید و هم شامل مولفه¬هایی که او نمی تواند در مورد خودش بگوید. توان یک ابزار ارزیابی بالینی نیز به عمق، غنا و پیچیدگی همین اطلاعات بستگی دارد.
ابزارهای قدیمی ارزیابی شخصیت معمولا توسط مراجعین تکمیل می شدند. این ابزارها تا به حد زیادی در مورد جنبه های هشیار و بارز شخصیتی پاسخگو بودند، چیزهایی که از آنها خبر داریم، اما درمانگران به هنگام استفاده از این ابزار همواره با فقدانی بزرگ مواجه می شدند. این ابزارها در مورد جنبه های ناهشیار شخصیتی، جنبه هایی که بسیاری از ما امکان دسترسی به آنها را نداریم، ناکارآمد بودند؛ در حالی که این جنبه ها بخش عظیمی از رفتارها، افکار، انگیزه ها و احساسات روزمره ی ما را تحت تاثیر قرار می دهند.
Image
Image

مصاحبه دلبستگی


روانکاوان از دیرباز متوجه تاثیر حتمی و دیرپای تجارب دوران کودکی بوده اند، اما اینکه چگونه روابط اولیه مادر-کودک ممکن است در روان درمانی بزرگسالان نقش مهمی بازی کنند، همچنان سوالی باز و بدون پاسخ بود.
در آغاز سال 1970 و در دهه 80 میلادی، ماری مین، یکی از اساتید دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، مصاحبه با والدین و بررسی تعاملاتشان با کودکانشان را آغاز کرد. او در مطالعه اش دریافت که تجربه طرد یا ترومای دلبستگی در دوران کودکی یک مادر، به طور قابل توجهی با مسائل دلبستگی مشابه بین او و کودکش مرتبط است و بر این اساس روش مصاحبه ای تحت عنوان مصاحبه دلبستگی بزرگسال طراحی کرد.

آزمون‌ها


اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان برای ارزیابی روان شناختی ارجاع داده شوید، احتمالا سوالاتی ذهنتان را مشغول می کند. ممکن است از قبل چیزهایی در مورد آزمون های روان شناختی شنیده باشید و از اینکه برای انجام این ارزیابی ها ارجاع داده شده اید، نگران و یا متعجب شده باشید.
آزمون های روان شناختی ممکن است مبهم و اضطراب زا به نظر برسند اما در واقع برای کمک به شما طراحی شده اند. ارزیابی و آزمون روانشناختی از جهات زیادی، مشابه ارزیابی های پزشکی است. اگر بیماری علائم جسمی داشته باشد، پزشک ممکن است برای تشخیص عامل ایجادکننده این علائم، آزمایش خون، سونوگرافی و … را توصیه کند. نتایج ارزیابی ها به اجرای برنامه درمانی کمک خواهد کرد.
Image