چطور به دوستی سوگوار کمک کنم؟ (قسمت دوم)

همه ما دوست داریم گام‌هایی واقعی برای زمانی که دوستمان سوگوار است برداریم. این وظیفه سنگینی است و گاهی احساس می‌کنیم نیاز به نقشه راهی داریم تا کمتر با کلماتمان ناخواسته او را آزار دهیم.

 

کارهای تکراری و روزمره را انجام دهید.

بار اصلی سوگواری چیزی نیست که شما بتوانید آن را به دوش بکشید اما در عوض می‌توانید بخشی از بار مسئولیت زندگی روزمره را کمتر کنید. آیا کارهای عادی وجود دارد که شما بتوانید انجامش دهید؟ چیزهایی مانند خرید روزمره، پیاده‌روی با سگ،‌ پارو کردن برف‌ها یا برداشتن نامه از صندوق. از دوستان خود در انجام همین کارهای کوچک حمایت کنید البته قبل از آن از او اجازه بگیرید. این موارد نشانه‌های ملموسی از عشق شما به او هستند.

روبرنگردانید.

فرآیند پیچیده‌ای بین فرد حمایت‌گر و سوگوار رخ می‌دهد. بیشتر افراد دلشان می‌خواهد حمایت کنند اما نمی‌خواهند دخالت کنند یا می‌ترسند با گفته یا عملی وضعیت را از چیزی که هست بدتر کنند و برای همین چیزی نمی‌گویند. به جای اینکه خودشان را در ارتباطی پراشکال و نقص ببینند دور می‌شوند. دوستتان نمی‌خواهد شما بی‌نقص باشید. 

دشواری‌های رابطه را بپذیرید.

عیبی ندارد اگر مکالمه‌تان را با این جمله شروع کنید که «اصلا نمی‌دونم چی بگم و می‌دونم که نمی‌تونم چیزی رو درست کنم» یا «دلم نمی‌خواد خلوتت رو به هم بزنم اما نگرانت هستم و دوست داشتم احوالت رو بپرسم». سعی در مخفی کردن آشفتگی فقط اوضاع را بدتر می‌کند. اگر مطمئن نیستید که باید چیزی بگویید سوال کرده و آزمون و خطا کنید.

محتوای سوگ دوستتان را تصحیح نکنید.

به دقیق بودن داستانشان کاری نداشته باشید و حرفشان را اصلاح نکنید. به خصوص در مراحل اولیه سوگواری ذهن فرد آشفته شده و خط زمانی و اطلاعاتی او در هم ریخته است. ممکن است تاریخ‌ها را اشتباه کند یا وقایع را متفاوت‌تر از چیزی که هست ببیند. در مقابل وسوسه به چالش کشیدن یا اصلاح آن‌ها مقاومت کنید و به آنها اجازه دهید صاحب تجربه خودشان باشند.

دستور‌العمل ارائه ندهید.

«باید کلاس‌های رقص بری به من که خیلی کمک کرد»، «روغن‌های گیاهی رو امتحان کردی؟ حسابی سرحالت می‌کنند»، «داروی ملاتونین بهم کمک می‌کرد راحت بخوابم باید امتحانش کنی» اگر چیزی برای شما درست کار کرده لزومی ندارد برای دیگری هم کار کند. در صورتی راه‌حل ارائه دهید که از شما پیشنهاد بخواهد. عیبی ندارد از آن‌ها بپرسید که آیا می‌خواهند بدانند چه چیزی قبلا به شما کمک کرده است.

عشق

فراتر از همه موارد گفته شده، عشق و علاقه‌تان را نشان دهید. چیزی بگویید و کاری بکنید. با علاقه و مشتاقانه در کنار شکافی که در زندگی دوستتان ایجاد شده بایستید بدون اینکه سعی زیادی در تغییر آن داشته باشید یا اینکه روبرگردانید. حضور داشته باشید و عشق بورزید.

خبرنامه ایمیلی ما را دنبال می‌کنید؟

برای دریافت جدیدترین مطالب ما در خبرنامه هیلان عضو شوید

Please make sure that AcyMailing is installed and activated.