روانی (روح) - Psycho 1960

«آدمی در چنبره ی نا آگاهی گرفتار است » فروید

بدون تردید یکی از بزرگترین فیلم های جنون سینمای دنیا از آلفرد هیچکاک است بر اساس فیلم­نامه­ای از جوزف استفانو و با بازیگری آنتونیو پرکینز، ورا مایلز، جان گاوین و جنت لی.

فیلم با داستان دختری به نام ماریون کرین شروع می شود که 40،000 دلار از رئیس خود در بنگاه معاملات ملکی فونیکس دزدیده و شتابزده عازم دیدار معشوق خود در فرویل کالیفرنیا می شود. او در طول مسیر، در متل (نورمن بیتس) برای یک شب اقامت می گزیند و در نیمه ی فیلم به دست نورمن در حمام متل به قتل می رسد که صحنه ی قتل ماریون به عنوان یکی از زیباترین صحنه­های سینمای هراس، در تاریخ سینما شناخته شده است.

در ادامه ی فیلم شاهد واکاوی شخصیت نورمن بیتس هستیم. پسری کمرو و خجالتی که نیمی از وجودش اسیر دست جسد مادری حسود و سرزنشگر شده و در همانندسازی با او به قتل تک تک دخترانی می پردازد که به نوعی می خواهند توجه و علاقه اش را تصاحب کنند. این جلوه ای از همان مایه ی تکرار شونده ی «مادر مقتدر» است که در چندین فیلم دیگر هیچکاک نیز شاهدش بوده ایم و در این فیلم به زیبایی در قالب نقش کلیدی تر جسد خشک شده ی مادر نسبت به بدن زنده ی نورمن در اقدام به قتل جلوه گر شده است.

هیچکاک استاد خلق شگفتی ها و غافلگیر کردن بیننده است. او صحنه­ های فیلم را از زوایای خاص، غیرطبیعی و غیرمنتظره دنبال می کند و گردابی رازآلود و پرمخاطره را پیش روی مخاطبین خود می گشاید.

سینمای هیچکاک سینمای دوگانگی هاست. او به جای استفاده از راهروهای پیچ در پیچ و یا عناصر ماورایی همچون جن و روح، شخصیت هایی دوگانه را خلق می کند و عملکرد ترس را در روابط انسان و ذهن آنان کندوکاو می کند. این استاد برانگیختن هراس، به جای عامل بیرونی که ناشناخته ها و محیط را شامل می شود به عنصری درونی یعنی تضاد درونی انسان می پردازد .پرداختن به دو نیمه ی وجودی خودآگاه خوب و ناخودآگاه بد در انسان. بیشترین تنش شخصیتی آثار او نیز حاصل همین دوگانگی است که جلوه ای از دیدگاه روانکاوانه ی او محسوب می شود. هیچکاک در این اثر نیز موقعیتی دوگانه را پیش روی شخصیت اول فیلم قرار می دهد. از یک سو مجذوب ماریون و سایر دختران جوان مقیم متل شدن و نادیده گرفتن جسد خشک شده ی مادر و از سوی دیگر همانندسازی با مادر و ظاهر شدن در نقش او و یکسره نابود ساختن هر زنی که به نوعی جایگزینی برای مادر باشد؛ او انتخاب می کند همچنان که در گذشته نیز انتخاب کرده: او رقیب عشقی ­اش (معشوق مادر) و مادر خیانتکار (عقده اودیپ) را به قتل رسانده است.

خبرنامه ایمیلی ما را دنبال می‌کنید؟

برای دریافت جدیدترین مطالب ما در خبرنامه هیلان عضو شوید

Please make sure that AcyMailing is installed and activated.