رویدادهای نقد فیلم

مرکز روانشناسی هیلان

تحلیل فیلم شکار (The Hunt)

تحلیل فیلم شکار (The Hunt)

⭕️ تحلیل فیلم شکار (The Hunt)

✔️ به همراه تیزر فیلم

 کارگردان: توماس ویتنبرگ

 سال ساخت: ٢٠١۲

شکار درامی فوق‌العاده در زمینه‌ی روابط انسانی است. فیلم، راوی زندگی مربی مهدکودکی است که علیرغم شرایط سختی که از سرگذرانده، اکنون با حال خوبی پیش می‌رود. در جامعه‌ی کوچک اطرافش به عنوان مردی منطقی و صاحب اعتبار شناخته می‌شود و ارتباطات صمیمانه چندین ساله و روابط حرفه‌ایش گواهی بر این تصویر است. اما به دنبال ادعای لحظه‌ای دختربچه‌ای پنج ساله که اتفاقا از نزدیکان اوست، تصویر او در گذر چند روز سیاه می‌شود و از یک مراقب، از چهره‌ای امن و قابل اعتماد به عاملی تهدیدکننده برای جامعه‌اش تبدیل می‌شود. شکار توصیف کننده‌ی زندگی در جامعه‌ای است که قانون جنگل بر آن حکومت می‌کند و فردی که متفاوت با قانون جنگل عمل کند در معرض خطر صید مدام قرار می‌گیرد.
شکار اجتماع بزرگسالی را به تصویر می‌کشد که تاریخچه‌ی انسان و مدل بودن او در گذر سال‌ها را نادیده می گیرد، ناارزنده‌سازی می‌کند، تکانشی عمل می کند و قهری‌ترین واکنش‌ها را در پیش می‌گیرد. و ما به عنوان مخاطب در جایگاه فردی که با قهرمان فیلم با بازی زیبای مدز میکلسن همانندسازی کرده، به خشم می‌آییم، سردرگم می‌شویم و در دوراهی واکنش متقابل یا متفاوت قرار می گیریم.
شکار، فیلمی که باید دید...

مرد سگی - Dogman

مرد سگی - Dogman

کارگردان: متیو گارونه

سال ساخت: 2018

برنده نخل طلای بازیگر نقش اول مرد

نماینده ی کشور ایتالیا در آکادمی اسکار و جشنواره کن

داگمن روایتگر قصه ی دنیایی کوچک در ابعادی ظریف و دقیق است. قصه ی مرد نحیف و لاغری که در حاشیه ی یکی از شهرهای ساحلی ایتالیا زندگی می کند و زندگی او در یک مسیر معنا می یابد؛ رام کردن خشونت. چنانچه صحنه ی آغازین فیلم نیز با جزئیات، این ویژگی مارچه را در مواجهه با سگی وحشی و ناآرام به تصویر می کشد. اعتبار مارچلو در جامعه کوچک انسانی اش نیز در گرو همین ویژگی است. اما مارچه ی آرام و نحیف، بخش سرکوب شده ی شخصیتش را در کنار مردی بازمی یابد که ترسیم کننده ی تمام عیار خشونت است. مردی که از دل خرده فروشی های کوکائین مارچه زاده می شود و اجتماع اطرافش را تحت الشعاع رفتارهای وحشیانه اش قرار می دهد. نقطه اوج این تعارض در تصمیمی است که مارچه باید اتخاذ کند؛ همصدا شدن با جامعه انسانی اش در از بین بردن نماد خشونت یا وفاداری به سیمونه به عنوان انسانی که کامل کننده ی اوست. مردسگی روایت تعارض انسانی در نقد خشونت و ستایش آن است و بزنگاه هایی که انتخاب یکی از این وجوه را گریزناپذیر می سازد.

بر جسم و روح (2017) - On Body And Soul

بر جسم و روح (2017) - On Body And Soul

برنده خرس طلایی برلین و نامزد اسکار فیلم خارجی (مجارستان)

کارگردان: ایلدیکو اینیدی

بر جسم و روح درام عاشقانه ای است که به طور موازی در دو دنیای واقعیت (استعاره ای از جسم) و خیال (استعاره ای از روح) روایت می شود. از دیدگاه روانکاوی فیلم به نوعی نشانگر محدودیت های ما در ارضای آرزوها و خواسته هایمان در دنیای واقعی و از بین رفتن این محدودیت­ها و قید و بندها در عالم رویاست. یکی از ویژگی­هایی که روایت فیلم را ممتاز می کند، نحوه شخصیت پردازی است که از زبان و نگاه دیگران می توانیم در مورد شخصیت ها قضاوت کنیم. اگر بخواهیم از دیدگاه روانشناسی این ویژگی را عمیقتر بررسی کنیم نظریه ی ذهنی­سازی معتقد است که ذهنی­سازی یعنی دیدن خودمان از بیرون و دیدن دیگران از درون. در این فیلم می توانیم دنیای درونی ماریا را با تاثیری که طرز ایستادن، نگاه کردن، رفتارها و بیانش بر دنیای بیرونی (اطرافیانش) می گذارد، بشناسیم؛ در جریان فیلم  شاهد صحنه­های متعددی از دیالوگ اطرافیان در مورد شخصیت ماریا هستیم. سکانس­ هایی از ارتباط و دلبستگی زیاد ماریا به اشیا، ناتوانی او در برقراری ارتباط با اطرافیان، یادآوری­های معجزه آسای او از جزئیات نشان از آن دارد که شخصیت اصلی این فیلم در دنیایی اوتیستیک زندگی می کند. اختلالی که ویژگی اصلی آن ناتوانی در برقراری ارتباط است. اما این فیلم به زیبایی نشان می دهد که چگونه همه ی ما به صرف انسان بودنمان به رابطه نیاز داریم. همانطور که نظریات روانشناسی به ویژه نظریه دلبستگی بارها بیان کرده اند نیاز اصلی ما انسان­ها، از گهواره تا به گور، نیاز به رابطه است و اوتیسم یا هیچ اختلال دیگری نمی تواند نافی این نیاز باشد. و در نهایت قرار گرفتن در رابطه و ارضای نیاز دلبستگی است که می تواند ماریا و آندره را از دنیای بی روح و یخ زده شان بیرون بکشد و لبخندی بر چهره­ی مخاطب بنشاند...

بر جسم و روح ارزش دیده شدن دارد، تجربه اش را از دست ندهید...

درخشش - Shining 1980

درخشش - Shining 1980

گاهی اوقات یک عمر طول میکشد تا بفهمیم چه بر سر زندگیمان آمده !- استنلی کوبریک

کارگردان: استانلی کوبریک، بازیگران: جک نیکلسون، شلی دوواک...

جک نقش اول این فیلم، نویسنده و معلمی است که اقامت در هتلی تابستانی و تعطیل را برای همه ماه های زمستان انتخاب می کند و به همراه همسر و پسر کوچکش وارد هتل می شود تا در طول زمستان مراقب هتل باشد و از این راه درآمدی را کسب کند. فضای هتل، گذشته جک، شخصیت درونی دنی (پسر جک) و ویژگی عجیب او ( درخشش ) و تنهایی اهالی خانه و یک اتفاق عجیب که در گذشته در هتل رخ داده، باعث به هم ریختن رابطه اعضای خانواده و بر انگیخته شدن خشونتهای درونی جک می شود.

کوبریک در این فیلم به چه می پردازد؟!

روانشناسی خشونت و بررسی خاستگاه بازتاب بیرونی و انفعالی این پدیده در روان انسان. این بار او بر بار روانی خشونت و چگونگی بیدارگری این شبه غریزه بیشتر تاکید کرده است. کوبریک با بهره گیری از داستان عجیب استیون کینگ (نویسنده معاصر داستانهای وحشت) مخاطب را به عمق تنهایی های خود می برد و از انگیزش های شیطانی درونی انسان سخن می راند که در اعماق ناخودآگاه او جای گرفته اند و در تنهایی  سر بر می آورند. در این فیلم فاصله ی میان واقعیت و خیال در هم می شکند و بیننده با صحنه هایی مواجه می شود که در عین تخیلی بودن از واقعیت غیر قابل تشخیص اند.

آقای تورنس (با بازی جک نیکلسون) نویسنده ایست منطقی و متعصب و فردی است که به تمامی قیود با وسواسی عجیب پایبند است. اما در ادامه ی فیلم، تنهایی درونی باعث بالا آمدن انگیزه ها و عقده های سرکوب شده ی حیوانی اش می شود.

در این داستان، کابوسها تبدیل به واقعیت می شوند و برعکس. این تبادل حقیقت و مجاز تعبیری برای توجه به بازتاب مسائل روزمره زندگی در ذهن و پس از آن سیستم عصبی است، سیستمی که نماینده و مسئول اخلاق و از سوی دیگر مسئول نشانگان روانشناختی است.

درخشش قصه ی غیض است، خشمی سرکوب شده که خاستگاهش چیزی نیست جز عقده، حقارتها و کاستیهایی که از کودکی سرکوب شده اند. او یک مسئله روانشناسانه را مطرح میکند: عقده. آقای تورنس یک آدم عقده ایست. به سکانسی که تورنس به همسرش اشاره می کند و تذکرهای پیاپی او را برای بدرفتاری با دنی یادآور می شود نشان دهنده همین واقعیت است. یکی دیگر از جنبه های روانشناسانه فیلم ارتباط دنی پسر تورنس با دوست خیالی خویش «تونی» است. تونی نماینده تمامی نقص هایی است که یک انسان می تواند داشته باشد اما توسط پدر و مادر توبیخ می شوند. آن چیزهایی که آدم به آن نیاز دارد و حتی آن نسبت به آنها احساس مالکیت می کند اگر از آدم باز پس گرفته شوند معضلی روانی ایجاد می شود. نیاز به امنیت، نیاز به محبت و هم صحبت از جمله نیازهای غریزی انسان است. دنی به دلیل کمبود عشق و دوستی از جانب پدر، صاحب دوستی چون تونی شده است.

کوبریک معتقد است که همه انسانها قاتل بالقوه هستند و باید این خشونت ذاتی در زمینه و بستر مناسب قرار بگیرد تا احیا بشود. درخشش از این نظر فیلم ترسناکی است. خشونت ذاتی است و همگی از آن سهم دارند. جک نیکلسون بازی به یاد ماندنی از خود به نمایش گذاشته است. فیلم روانشناسانه او یک معماست، درست مانند راه پر پیچ و خم بیرون هتل که به نوعی نماینده ی پیچیدگی های روان انسانی است.

Image

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹ الی ۲۱

با ما تماس بگیرید

اینماد