متخصصان

مرکز روانشناسی هیلان

Image

برای والدین دیدن مشکلات هیجانی و رفتاری کودکشان ممکن است بسیار دشوار باشد بخصوص زمانی که راه حل هایشان جواب نمی دهند. همچنین تصمیم به کمک گرفتن می تواند احساسات مختلفی را در والدین بوجود آورد. ممکن است نگران این شوند که به خاطر مشکلات کودکشان سرزنش شوند یا کودکشان بعنوان کودکی مشکل دار دیده و قضاوت شود. در حالیکه در واقعیت اینگونه نیست. قبل از شروع درمان کودکان در جلسات والد- کودک و جلسات جداگانه به والدین فرصتی داده می شود تا نگرانی هایشان را بکاوند و با کسب بینش نسبت به مسیر روان درمانی در مورد انجام آن تصمیم بگیرند.

روان درمانی نوجوان اخیرا بطور کامل از حوزه کودک و بزرگسال مجزا شده است. چرا که تجربه نشان داد دنیای درونی آنها هم از نظر هیجانی و هم از نظر شناختی عمیقاً متفاوت با دنیای درونی کودکان و بزرگسالان است و از آنجا که راهبردهای درمانی کودکان و بزرگسالان چندان در مورد آنها موثر واقع نمی شدند ضرورت تعریف راهبردهای جدید و حوزه ای متفاوت از درمان تحت عنوان روان درمانی نوجوان مطرح شد. روان درمانی می تواند برای درک تجربه های نوجوانان و حمایت از آنها بسیار مفید و کمک کننده باشد. در طول این دوران سنی مشکلات قبلی و بحران هایی که در زمینه های مختلف تجربه کرده اند غالباً به شکل رفتارهای بارز مشکل ساز یا درون ریزی های شدید بروز می کنند.

Image
Image

ممکن است هر یک از ما بر اساس تجربه ی قبلی و مشاهدات مان در تلویزیون یا کتاب ها، تصاویر و برداشت های متفاوتی از واژه ی «مشاوره» یا «رواندرمانی» در ذهنمان داشته باشیم. بطور کلی اگر بعنوان یک فرد بزرگسال دچار پریشانی هیجانی شویم یا الگوهای تکرارشونده رفتارهای معیوب را نشان دهیم، زندگی مان درگیر چالشی می شود که رهایی از آن به این سادگی ها نیست. اضطراب، افسردگی، از دست دادن و استرس ناشی از رابطه موضوعات رایجی هستند که باعث می شوند ما بزرگسالان به طور جدی برای رواندرمانی مراجعه کنیم.

اگر خودتان یا یکی از اعضای خانواده تان برای ارزیابی روان شناختی ارجاع داده شوید، احتمالا تعدادی سوال در مورد آنچه باید انتظار داشته باشید، ذهنتان را مشغول می کند. ممکن است از قبل چیزهایی در مورد آزمون های روان شناختی شنیده باشید و از این که برای انجام این ارزیابی ها ارجاع داده شده اید، نگران و یا متعجب شده باشید. آزمون های روان شناختی ممکن است مبهم و اضطراب زا به نظر برسند اما در واقع برای کمک به شما طراحی شده اند. ارزیابی و آزمون روانشناختی از جهات زیادی، مشابه ارزیابی های پزشکی است. اگر بیماری علائم جسمی داشته باشد، پزشک ممکن است برای تشخیص عامل ایجادکننده این علائم، آزمایش خون، سونوگرافی و … را توصیه کند. نتایج ارزیابی ها به اجرای برنامه درمانی کمک خواهد کرد.

Image
Image

همه ی زوج ها فراز و نشیب هایی را در رابطه شان تجربه می کنند که از مشکلات کوچک تا مسائل بزرگتر می تواند متفاوت باشد. زوج درمانگران معتقدند که زوج ها غالبا مشکلاتی دارند که آنها را حل نشده رها می کنند. در واقع بسیاری از بحث ها باعث ناامیدی و خستگی زوجین و یا دعوایی دیگر می شوند. به این معنا که گاهی اوقات مشاجرات زوجین الگوی یکسانی پیدا می کنند و علل و نتایج مشابهی دارند. رایج ترین موضوعاتی که میان زوجین تنش و درگیری ایجاد می کنند عبارتند از: وقت آزاد و نیاز به حریم خصوصی، پول، همکاری در انجام امور خانه، صمیمیت فیزیکی، مسائل خانواده ی اصلی هر یک از زوجین، بچه ها، شغل و روابط گذشته ی هر یک از آنها.

روانپزشکی حوزه ای از پزشکی است که به مطالعه، تشخیص و درمان اختلالات روانی می پردازد. سلامت روان افراد هم تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و هم تحت تاثیر عوامل محیطی است. نباید تصور کرد که مشکلات سلامت روان مسائلی هستند که افراد به راحتی می توانند بر آنها غلبه کنند، زیرا این مشکلات می توانند شرایط بسیار چالش برانگیز و ناتوان کننده ای برای خود افراد و اطرافیانشان ایجاد کنند و جمعیت زیادی را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار دهند. مشکلات سلامت روان را می توان شناسایی و درمان کرد قبل از آنکه آسیبی جدی به خانواده ها، روابط و جوامع وارد شود. غالباً برای درمان مشکلات سلامت روان روانشناسان بعنوان خط اول درمان انتخاب می شوند، اما در مورد بعضی از مشکلات به تشخیص روانشناس نیاز به تکمیل درمان توسط درمان دارویی و تجویز روانپزشک است. و بر اساس پژوهش های انجام شده در مورد برخی از مشکلات سلامت روان ترکیب درمان دارویی و روان درمانی، بهترین و اثربخش ترین گزینه است.

Image